בני אנוסים

בני האנוסים

סיפור החזרתם לחיק היהדות

כיום מעריכים את מספרם של בני האנוסים במיליונים, מפוזרים ברחבי העולם בספרד, פורטוגל, איטליה, ארה"ב ודרום אמריקה – חלקם עדיין שומרים על מנהגים יהודים ומנסים לשמר את להבת היהודות שפועמת בקרבם.

נגן וידאו

התעוררות

רדיפת היהודים בספרד במאה ה15 הגיעה לשיא חדש כאשר  \ האינקוויזיציה הנוצרית העמידה בפני יהודי המקום שתי ברירות: או להתנצר או לעזוב את ספרד בתוך 3 חודשים. אירוע זה מכונה "גירוש ספרד", ובמהלכו ברחו קהילות שלמות למדינות אירופה וצפון אפריקה. לעומתם, רבים מיהודי ספרד בחרו להישאר במקום ולקיים את יהדותם בסתר. יהודים אלו כונו "אנוסים" ובמשך כמה דורות הם ובניהם קיימו את יהדותם במחתרת. כמאה שנים לאחר מכן, לאחר גילויו של 'העולם החדש' החליטו בני אנוסים רבים להגר אל מדינות צפון ובעיקר דרום אמריקה כדוגמת ברזיל, מקסיקו, ארגנטינה ועוד.

עם הזמן ניתק הקשר בין קהילות אלה לבין הקהילות היהודיות בעולם ונדמה היה שהם אבדו לנצח, אך לא כך היה הדבר כיוון ובינם לבין עצמם, שמרו צאצאי האנוסים על זהותם הייחודית ועל מנהגי יהדות רבים.

עם התקדמות הדורות וההתפתחות הטכנולוגית ובפרט האינטרנט הפך העולם לכפר גלובלי וצאצאי אנוסים רבים גילו כי למסורות ולמנהגים שלהם יש בית גדול יותר – העם היהודי כולו.

בשנים האחרונות זרם גדול של צאצאי אנוסים מתגלה ומעוניין לחזור לכור מחצבתו. זרם אדיר של צאצאי יהודים מחפשים את הדרך להתחבר אל העם ואל ארץ ישראל.

כתבי יד, תשמישי קדושה, מסורות ואף אילנות יוחסין, מוכיחים מעבר לכל ספק כי הם אכן צאצאי מגורשי ספרד, בנים אובדים לעם היהודי.

היעדים שלנו

קרן זרע ישראל שמה לה למטרה לאתר את כל האנוסים המעוניינים להיקשר לעם שלנו, ללמד אותם עוד על מסורת ומנהגי ישראל, ולהקים עבורם קהילות מקומיות המגבשות ומחזקות בהם את הזהות היהודית.

במקביל לפעילות זו הקרן ממנת בתי דין רבניים שעוברים בין הקהילות בוחנים את האנוסים על עיקרי היהדות והאמונה ובסופו של תהליך אף מגיירים אותם כדת משה וישראל ומחזירים אותם דה פקטו אל העם היהודי.

אנחנו מגישים תמיכה, הדרכה ואמצעים לקהילות זרע ישראל לקשר אותם מחדש עם היהדות ובהתאם להלכה, אך באופן נגיש ומסביר פנים.

פעולותינו כוללות בין היתר:

  • הבאת בית דין לקהילות זרע ישראל
  • אימות האותנטיות של צאצאי זרע ישראל
  • סיוע בלימוד השפה העברית, התורה והמצוות
  • העמקת הידע שלהם בתרבות יהודית וציונות
  • עריכה של טקסים ואירועי מחזור חיים

אתגרי הקרן בנושא הזה הם רבים ומורכבים, אך ההבנה כי שליחות זו מיוחדת במינה ומגשימה את חזון הנביאים נוסכת בנו תעצומות ועוז להמשיך בכל הכח ולקיים את דברי הנביא (יחזקאל לד, יג)

וְהוֹצֵאתִים מִן-הָעַמִּים, וְקִבַּצְתִּים מִן-הָאֲרָצוֹת, וַהֲבִיאוֹתִים, אֶל-אַדְמָתָם; וּרְעִיתִים, אֶל-הָרֵי יִשְׂרָאֵל, בָּאֲפִיקִים, וּבְכֹל מוֹשְׁבֵי הָאָרֶץ.

מרתק ומרגש

סיפורו של ״סניור ברוך״

ברוך, בן 79, טען כל חייו שהוא יהודי וחלם על הרגע שהוא יוכר כראוי. התרגשנו ושמחנו לקחת חלק בהגשמת חלומו של נחום לגיור כהלכה, בניהולו של הרב הראשי של זרע ישראל, הרב חיים אמסלם עם ליווי מקומי פעיל של קהילת בני האנוסים Sinagoga sem fronteiras.

ממשיכים את הלהבה

ומחזירים את הענפים שנקטעו מעמינו בתלאות הגלות ומחברים אותם בחזרה ליהידות.

רלונטי עבורך

גם לכם יש שורשים יהודיים?

אם גם אתם חושבים שיש לכם שורשים יהודיים או מסורת משפחתית בדבר חיבורכם ליהדות, פנו אלינו לבירור ולהכוונה.


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function get_cart() on null in /home/customer/www/zera-israel.org/public_html/wp-content/plugins/wp-flashy-marketing-automation/core/snippets/tracking.php:39 Stack trace: #0 /home/customer/www/zera-israel.org/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(308): flashy_global_category_list('') #1 /home/customer/www/zera-israel.org/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(332): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/customer/www/zera-israel.org/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/customer/www/zera-israel.org/public_html/wp-includes/general-template.php(3065): do_action('wp_footer') #4 /home/customer/www/zera-israel.org/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/views/theme-support-footer.php(11): wp_footer() #5 /home/customer/www/zera-israel.org/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/classes/theme-support.php(115): require('/home/customer/...') #6 /home/customer/www/zera-israel.org/publ in /home/customer/www/zera-israel.org/public_html/wp-content/plugins/wp-flashy-marketing-automation/core/snippets/tracking.php on line 39