מפגש אצל הכבוד נשיא המדינה מר יצחק בוז'י הרצוג

יום שלישי, 13 לספטמבר 2022

בפגישה היום עם נשיא המדינה מר בוג׳י הרצוג הגשתי את ״ואהבתם את הגר״ בו מצוטט גם סבו הרב הראשי לישראל הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג. וגם את החיבור האחרון שלנו ״הגיור ההכלתי במדינת ישראל״ המפורש השתלשלות קורות הגיור מאז קום המדינה ועד ימינו והבעייתיות הקיימת.
דיברנו על המצב הלא פתיר שקיים כרגע במדינת ישראל, דיברנו על ההשלחות בגולה. הנשיא מכיר את הנושא היטב גם בקובעו הקודם כיו״ר הסוכנות היהודית. הוא ביקש ממני שנמשיך את השיח הזה כי הוא החליט לטפל בנושא של הזהות היהודית וההתבוללות אצלו בלשכת הנשיא ככה שהנושא קרוב לליבו.
סיכמנו שאנחנו נמשיך את שיח ונהיה בקשר. הביקור היה מאוד לבבי מאוד אישי. הוא מאוד שמח וכמובן הנשיא מלווה בחיוב את כל הפעילויות של קרן זרע ישראל.

הרב אמסלם במפגש אצל נשיא המדינה

הוסף תגובה

מאמרים אחרונים

SHARE THE WORLD:

Facebook
Twitter
LinkedIn

אנא הזינו את המייל שלכם

כדי להוריד את הקובץ

‏‎Gilberto Venturas‎‏ ‏‎(Rabino Ventura)

Prof. David Passig

Prof. David Passig is a futurist, lecturer, consultant and best-selling author who specializes in technological, social and educational futures. He holds a Ph.D. degree in Future Studies from the University of Minnesota, Twin Cities, USA. Prof. Passig is an Associate Professor at Bar-Ilan University (BIU), Ramat-Gan, Israel, in which he heads the Graduate Program in Communication Technologies as well as the Virtual Reality Lab. Prof. Passig has consulted for many corporations as well as public and private sector institutes. He is the chair in one of his own FutureCode Ltd., which develops and employs tool-kits of computerized Futures methods in decision making processes. He is a co-founder of ThinkZ, Ltd., which develops IoT technologies. He has consulted in Israel, Asia, Europe South and North America. He has served as the chief advisor to the Commissioner for Future Generations in the Israeli Parliament. Among his many activities, he is a member of the Israeli National Council for Research & Development. His bestseller books are: “The Future Code,” “2048” and “Forcognito – The Future Mind”. Each has received Israel's coveted Gold Book Award www.thefuturecode.com.

After filling in your details, an invitation will be sent to you by email